Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups InternationalNationalRegionalCountyDistrictCharity
The War Years
Reserves
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Festival of Britain

St Mungo Cup and St Mungo Quaich

In the summer of 1951 the UK Government organized the Festival of Britain exhibition, and like some of its predecessors football tournaments were also held.
The two competitions run by the Glasgow Corporation and Glasgow FA were named St Mungo after the patron saint of the city. One, the St Mungo Quaich was for Second Division clubs while the Cup tournament was for those in the First Division. A provision was made though that all six Glasgow clubs were entered into the Cup and as such both Clyde, relegated at the end of the 1950-51 season, and Queen’s Park, who finished midway down the Second Division, replaced Stirling Albion and Airdrieonians, both of whom were placed in the Quaich while Forfar Athletic's whose place was taken by Leith Athletic of the C Division. The trophy was originally awarded for a yachting competition from 1894.

There were also a series of friendly fixtures played with English clubs, some of which are listed below.
 
May 1951 Luton Town 4 Ayr United 2
May 1951 Bedford 1 Ayr United 0
7 May 1951 Birmingham City 3 Airdrieonians 5
14 May 1952 Third Lanark 1 Reading 2
16 May 1951 Plymouth Argyle 2 Ayr United 1
19 May 1951 Brighton and Hove Albion 5 Ayr United 1
4 August 1951 Ayr United 1 Southampton 4

St Mungo Cup

First Round                                                                          
(14 Jul) Aberdeen v Rangers (35,000)  2-1    Yorston, Baird; Findlay.
(14 Jul) Celtic v Heart of Midlothian (51,000) 2-1    McPhail, Walsh; Bauld.
(14 Jul) Dundee v Motherwell (10,568) 3-4    Steel 2, Hill; Watson 2, Kelly, Humphries
(14 Jul) Hibernian v Third Lanark (22000) 3-1    Johnstone 2, Turnbull; Currie
(14 Jul) Queen of the South v East Fife (9,261) 3-0      McKeown, Inglis, Oakes.
(14 Jul) Raith Rovers v Queen’s Park (9,000) 9-0    Penman 5, Bell og, McEwan, McIntyre, Colville
(14 Jul) St Mirren v Partick Thistle (17,000) 2-1    Stewart, Rice; Walker.
(14 Jul) Morton v Clyde (10000) 1-2    McVinish; Long, McPhail
                                                                                                  
Second Round – all games were played on Glasgow grounds
(17 Jul) Raith Rovers v Queen of the South 2-2  Penman, Young; Paterson, Inglis   (Celtic Park, 5,000)                                             
(19 Jul) Celtic v Clyde (Firhill Park, 29,000) 4-4    Collins 2 (1 pen), Walsh, McPhail; Linwood 2, Ring, Robertso                             
(21 Jul) Aberdeen v St Mirren (Hampden Park, 15000) 4-2   Hamilton 2, Bogan, Baird; Burrell, Stewart.
(21 Jul) Hibernian v Motherwell 3-1    Turnbull pen, Souness, Johnstone;  Humphries. (Celtic Park, 23,000)
                                                                                                  
Replays                                                                                  
(18 Jul) Raith Rovers v Queen of the South  2-0    Young, McEwan. (Celtic Park, 6,000)                                             
(20 Jul) Celtic v Clyde 4-1    Fallon 2, Peacock, Walsh; Friel  (Firhill Park, 29000)                                             
                                                                                                  
Semi-final                                                                        
(25 Jul) Aberdeen v Hibernian (Celtic Park, 27000) 1-1   Hamilton; Smith.
(28 Jul) Celtic v Raith Rovers (Hampden Park, 47,763) 3-1   Walsh 3; McGrory og.
                                                                                                  
Replay                                                                                    
(28 Jul) Aberdeen v Hibernian (Pittodrie Stadium, 28000) 2-1   Hamilton, Yorston; Turnbull.
                                                                                                                                                                                          
Final                                                                                        
(1 Aug) Celtic v Aberdeen (Hampden Park, 82264) 3-2

 

St Mungo Quaich

First Round
(25 Jul) Arbroath v Airdrieonians 2-6
(25 Jul) Ayr United v Cowdenbeath 1-0 aet [Stockdale]
(25 Jul) Dundee United v Alloa Athletic 3-1
(25 Jul) Dumbarton v Kilmarnock 2-1 [Finnie 2:    ]
(25 Jul) Dunfermline Athletic v Albion Rovers 4-5 [   : Orr 4, Muir pen]
(25 Jul) Hamilton Academical v Leith Athletic 6-1
(25 Jul) St Johnstone v Falkirk 3-2
(25 Jul) Stirling Albion v Stenhousemuir 2-1
 
Second Round
(28 Jul) Airdrieonians v Albion Rovers 4-2
(28 Jul) Dundee United v Hamilton Academical 1-2
(28 Jul) Ayr United v Stirling Albion 2-1
(28 Jul) St Johnstone v Dumbarton 2-5 [          :    Beaton 3]
 
Semi-final
(1 Aug) Ayr United v Hamilton Academical 3-3 aet
               Ayr won on the toss of a coin
(1 Aug) Dumbarton v Airdrieonians 2-1 [Scott 2:   ]
             
Final at Firhill Park, Glasgow.
(6 Aug) Dumbarton v Ayr United 2-1 aet [Beaton, Finnie: Cryle]
Dumbarton: Paton, McNee, Ferguson, Shaw, Whyte, Irwin, Frame, Scott, Beaton, Smith, Finnie
Ayr: Round, Henderson, Pirrie, Christie, McNeil, Nesbit, Japp, Crawford, Telford, Gallagher, Cryle