Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups InternationalNationalRegionalCountyDistrictCharity
The War Years
Reserves
Tours
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Newgate Cup

The trophy was gifted to the Arbroath Junior FA in September 1910 by Alexander Smith, president of Ardenlea FC. Officials were elected and the competition was restricted to clubs within a seven-mile radius of the town.

Winners
1910-11
unfinished
1911-12 Fairfield
1912-13 Ardenlea
1913-14 Parkhead
1914-15 Parkhead
1915-1920
No competition
1920-21 Arbroath Victoria
1921-22 Woodside
1922-23 Ardenlea
1923-24 Ardenlea
1924-25 abandoned

Results
1910-11
First round
21 Jan Fairfield v Arbroath Victoria 1-1
11 Feb Fairfield v Arbroath Victoria 4-0
21 Jan Carnoustie Panmure v Parkhead DRAW
11 Mar Parkhead v Carnoustie Panmure
Ardenlea, St Thomas byes

Semi-final
4 Mar Fairfield v St Thomas 3-0
29 Apr Carnoustie Panmure v Ardenlea

Final held over but not played
Fairfield v Ardenlea


1911-12
First round
4 Nov Carnoustie Panmure v Fairfield 0-2
Parkhead, Arbroath Victoria byes

Semi-final
9 Dec Fairfield v Parkhead 4-1
14 Oct Ardenlea v Arbroath Victoria 1-2

Final
13 Jan Fairfield v Arbroath Victoria 4-0 (at Gayfield)


1912-13
First round
1 Mar Arbroath Victoria v Parkhead 1-1
15 Mar Arbroath Victoria v Parkhead 0-4
Rest byes

Semi-final
8 Mar Fairfield v Ardenlea 0-1
29 Mar Carnoustie Lochend v Parkhead 1-9

Final
3 May Ardenlea v Parkhead 0-0 (at Gayfield)
7 May Ardenlea v Parkhead 3-2 (at Gayfield)


1913-14
First round
4 Apr Parkhead v Fairfield 3-1
11 Apr Arbroath Victoria v Ardenlea 3-2

Final
2 May Parkhead v Arbroath Victoria


1914-15
First round
Ardenlea v Parkhead scr-wo
9 Jan Arbroath Victoria v Violet 3-2

Final
17 Apr Parkhead v Arbroath Victoria 4-0 (at Gayfield)


1915-16 to 1919-20
No competition


1920-21
First round
11 Apr Parkhead v Woodside 2-1
12 Apr Arbroath Victoria v RFA 7-1
1 May Arbroath Comrades v Fairfield 4-1
Ardenlea bye

Semi-final
15 Apr Arbroath Victoria v Parkhead 1-0
25 May Arbroath Comrades v Ardenlea 1-0

Final
1 Jun Arbroath Victoria v Arbroath Comrades 1-0 aet (at Gayfield)


1921-22
First round
   May RFA v Woodside
16 May Fairfield v Ardenlea 2-4
19 May Arbroath Comrades v Parkhead 3-1
Arbroath Victoria bye

Semi-final
26 May Arbroath Comrades v Ardenlea 3-2
24 May Arbroath Victoria v Woodside 1-1
30 May Arbroath Victoria v Woodside 2-3

Final
2 Jun Woodside v Arbroath Comrades 1-0 (at Victoria Park)


1922-23
Semi-final
11 Nov Arbroath Victoria v Arbroath Comrades 4-1
9 Dec RFA v Ardenlea 2-2
      Ardenlea v RFA

Final
15 May Ardenlea v Arbroath Victoria 2-0 (at Gayfield)


1923-24
First round
26 Jan Arbroath Victoria v Woodside
Rest byes

Semi-final
5 Apr Ardenlea v Arbroath Victoria
 Arbroath Comrades v Parkhead

Final
23 Apr Ardenlea v Parkhead 6-1 (at Gayfield)


1924-25
First round
Woodside v Arbroath Victoria
Ardenlea bye

Competition abandoned