Scottish Football Historical Archive

 

Home
Search this site
The Winners
Scottish League
Other Leagues
Cups
The War Years
Reserves
Tours Scottish FAScottish Juniors
Representative Matches
Club Directory
Links
Publications
Downloads
Galleries
Contact
Site Map
Website Builder

Scottish Juniors

1920      
June 1920 Stavanger Stavanger 1-2 Scottish Junior League (Cameron, Allan)
June 1920 Stavanger Stavanger 2-2 Scottish Junior League (Cahill, Chambers)
June 1920 Stavanger Stavanger 3-1 Scottish Junior League (Cameron)
25 June 1920 Bergen Brann 4-4 Scottish Junior League (Cameron, Chambers, Cahill, Allan)
27 June 1920 Bergen Brann 3-0 Scottish Junior League
28 June 1920 Bergen Brann 0-2 Scottish Junior League (O’Halleron, Cameron)
   
The touring party was Falconer (goalkeeper-St Anthony’s), Martin (Bedlay), Lindsay (Yoker Athletic), McLaughlin (Vale of Leven Juniors), Cahill (St Anthony’s), Sloan (Bedlay), Walker (Yoker Athletic), Allan (Shawfield), McNab (Wishaw), O’Halleron (Bedlay), Chambers (St Anthony’s), Bell (St Anthony’s)   
   
   
1921      
16 June 1921 Bergen Brann 2-1 Scottish Junior Select
June 1921 Copenhagen Copenhagen Select 4-0 Scottish Junior Select
June 1921 Copenhagen Copenhagen Select 4-3 Scottish Junior Select
June 1921 Copenhagen Copenhagen Select 1-1 Scottish Junior Select
   
   
   
1933     
16 June 1921 Bergen Brann 3-2 Scottish Junior Select
   
   
1975     
1 September 1975 Osnabruck Bunde 0-7 Scotland Juniors (Dailly 3, McGill 3, Gray)
3 September 1975 Osnabruck British Army Select 1-5 Scotland Juniors (Dailly 2, Donnelly, Gray, Ure)
5 September 1975 Osnabruck British Army Select 2-1 Scotland Juniors (Gray)
    
The touring party was Paton (goalkeeper-Duntocher Hibernian), Stevens (goalkeeper-Broxburn Athletic), Bashford (Irvine Meadow XI), Brown (Cambuslang Rangers), Brown (Kello Rovers), Dailly (Petershill ), Donnelly (St Roch’s), Gordon (Annbank United), Gray (Auchinleck Talbot), Kidd (Blairgowrie), McGill (Kilbirnie Ladeside), McOwat (broxburn Athletic), Mears (Yoker Athletic), Paton (Duntocher Hibernian), Stevens (Broxburn Athletic), Ure (Linlithgow Rose)